Irak’tan İsrail’e saldırının sırrı… Kim bu Kataib Hizbullah

İran, İsrail’e yönelik İHA saldırısı başlattı. Saldırı sürerken Irak’tan da İsrail işgali altında bulunan Golan Tepeleri’ne füzel ve kamikaze İHA saldırısı yapıldı. Golan’a saldıran grubun Kataib Hizbullah olduğu öğrenildi.

Kataib Hizbullah, Irak’ta ABD işgaline karşı savaşan Şii örgütlerin başında geliyor. ABD öncülüğündeki 2003 Irak işgalinin ardından kurulan Kataib Hizbullah, Iraklı elit silahlı gruplardan biri. Kataib Hizbullah, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başından bu yana ABD güçlerine 150’den fazla saldırı düzenlediğini iddia eden Irak’taki İslami Direniş adlı silahlı şemsiye grubun en güçlü silahlı üyesi.

Kuruluşunun ardından 2000’li yıllarda askeri ve diplomatik hedeflere yönelik keskin nişancı, roket ile havan topu ve yol kenarına yerleştirilen bombalı saldırılarla hızla ün kazanan Kataib Hizbullah, bu saldırılarla ilişkisi olduğunu doğrulamıyor ve reddetmiyor. ABD’nin 2009 yılında terör örgütü olarak tanımladığı Kataib Hizbullah, 2020’ye kadar Bağdat’ta İranlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani ile birlikte ABD’nin İHA saldırısında öldürülen Irak-İran çifte vatandaşı Ebu Mehdi el-Muhandis tarafından yönetiliyordu.

Kataib Hizbullah, Suriye’deki iç savaşında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekledi. Iraklı yetkililer ve örgüt üyeleri örgütün içinde binlerce savaşçının yanı sıra İHA, roket ve kısa menzilli balistik füzelerden oluşan geniş bir cephanelik olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x