Yaşlı Ağaçlar, Tarihin En Sıcak Yazlarını Gösteriyor! Ağacın O Noktası Her Ayrıntıyı Veriyor

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, geçen yıl Kuzey Yarımküre’de en az 2000 yılın en sıcak yazı yaşandı. Bu sonuçlar, tarihte kaydedilen en sıcak yıl olan 2023’ü resmen geçerek dikkat çekti. Araştırmanın başyazarı ve Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde klimatoloji profesörü olan Jan Esper, “Havanın ne kadar aşırı hale geldiğini gösteriyor” dedi.

AĞAÇ HALKALARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Esper ve meslektaşları, eski ağaç halkaları üzerinde çalışarak iklimdeki değişimleri ölçtüler. Bu halkalar, iklimdeki dalgalanmaları gözlemlemek için önemli bir kaynak olarak kabul ediliyor. Ancak, bu veriler özellikle Güney Yarımküre’de eksikliklerle karşılaşıyor.

SICAKLIK ARTIŞI VE SONUÇLARI

Araştırmacılar, 2023 yazının Kuzey Yarımküre’deki kara sıcaklıklarının geçmiş yıllara göre 2,2 santigrat derece daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Bu durum, küresel ısınma hedeflerinin aşıldığına işaret ediyor ve ekosistemler üzerinde ciddi etkilere neden olabilir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ACİL EYLEM ÇAĞRISI

İklim değişikliği konusunda endişelerini dile getiren Esper, temiz enerjiye geçişin önemine vurgu yaptı. Paris Anlaşması hedeflerine ulaşılması için acil eylemlere ihtiyaç olduğunu belirtti. Araştırmacılar, iklim değişikliğinin yanı sıra El Niño’nun da etkisiyle bu yılın da sıcak ve zorlu geçeceğini öngörüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x